Z okazji 70. Rocznicy wybuchu II wojny światowej zaprezentowaliśmy w naszym Muzeum dwie wystawy. Pierwsza: „II wojna światowa losy Dukli i jej mieszkańców”, jest w dużej mierze odzewem na apel skierowany do mieszkańców Dukli o udostępnienie fotografii, dokumentów i innych pamiątek związanych z okresem II wojny światowej. Pokazane są tutaj losy pojedynczych osób, a na ich przykładzie można zauważyć jak łączą się z historycznymi wydarzeniami tamtego czasu.
Na wstępie przedstawimy losy Duklan, którzy we wrześniu 1939 roku walczyli w 10 Brygadzie Kawalerii Zmotoryzowanej płk. Stanisława Maczka, w 3 Brygadzie Strzelców Górskich, a potem w 1940 roku we Francji w 2 Dywizji Strzelców Pieszych.
Szeroko prezentowane są losy mieszkańców Dukli pod okupacją niemiecką. Szereg pamiątek przedstawia życie codzienne w czasie wojny, wywózki na przymusowe roboty w Niemczech i te najbardziej tragiczne wydarzenia – masowe mordy na Polakach w Warzycach i na Żydach w Błudnej. Nie zabrakło również miejsca dla dokumentów poświęconych żołnierzom Armii Krajowej, przede wszystkim z placówki Dukla – kryptonim „Dalia”, „Dorota”.
Oddzielne serie fotograficzne przedstawiają przebieg Kampanii Wrześniowej 1939 roku i skutki działań wojennych w Dukli (w 1944 roku ok. 90 % zabudowy miasta ostało zniszczone).
Po przegranej Kampanii Wrześniowej w 1939 roku, wielu polskich żołnierzy nie złożyło broni. Tysiące z nich podjęło ryzykowną próbę przedarcia się przez Rumunię i Węgry do Francji, a po jej klęsce do Wielkiej Brytanii. Z tym wiąże się druga wystawa „I i II Korpus Polski PSZ na Zachodzie”, ilustrowana głównie umundurowaniem i ekwipunkiem żołnierskim udostępnionym przez Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Rodzajem wstępu do tej wystawy są elementy uzbrojenia i wyposażenia żołnierskiego z 1939 roku, które pochodzą z Prywatnego Podkarpackiego Muzeum Pól Bitewnych Piotra Kiełtyki z Krosna.
Otwarcie wystawy uzupełniła prezentacja filmu „Pokrzywdzeni”, zrealizowanego przez Jakuba i Bogusława Szczurków z Dukli. Film został nagrodzony przez Instytut Pamięci Narodowej w konkursie „Ocalić od zapomnienia”.
Składamy serdeczne podziękowania osobom, które wypożyczyły nam swoje rodzinne pamiątki, a są to: Jan Barsznica, Halina Cycak, Barbara Czaja-Kiepura, Teresa Dobrowolska, Bogdan Głód, Zofia i Magdalena Kielar, Wiesław Kopczyk, Helena Kozubal, Krystyna Krochmal, Józef Kudyba, Elżbieta Ocias, Władysława Radaczyńska, Tadeusz Stańkowski, Halina Strojecka, Jadwiga Stola, Zbigniew Więcek, Zdzisław Zaniewicz.
Wystawa będzie czynna do końca 2009 roku, z możliwością przedłużenia na następny rok.