W 91. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli zorganizowało spotkanie poświęcone temu wydarzeniu. Składało się z prelekcji Piotra Babinetza i koncertu fortepianowego Dawida Dudka.
Piotr Babinetz opowiadał o ruchu niepodległościowym na ziemi krośnieńskiej w latach 1900 – 1918. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się o najważniejszych organizacjach i postaciach, które przyczyniły się do powstania niepodległej Polski. W opowieści przewinęły się nazwy m.in. Sokolstwa, Strzelca, Związku Strzeleckiego, Drużyn Bartoszowych. Z nazwisk warto wymienić szczególnie zasłużonych Stanisława Iwańskiego, Stanisława i Józefa Wachalów, Stanisława Mazurkiewicza, Władysława Suryna, Józefa Kwaciszewskiego, burmistrza Krosna Jana Kantego Jugentfaina i cały szereg innych. Wielu spośród nich było związanych z przemysłem naftowym w naszym rejonie, który okazał się chyba najsilniejszym ośrodkiem działalności niepodległościowej. Dla mieszkańców Dukli szczególnie interesujący był fragment poświęcony dukielskim legionistom, walczącym pod dowództwem Józefa Piłsudskiego i Józefa Hallera, których lista okazała się całkiem spora. Żołnierze Legionów nie skończyli swojej służby na I wojnie światowej, walcząc w kolejnych starciach zbrojnych: z Ukraińcami w walce o Lwów, w wojnie polsko-bolszewickiej i w II wojnie światowej, często płacąc wysoką cenę za swoje poświęcenie. Warto tu wymienić Adama Optułowicza z Dukli, rozstrzelanego przez Sowietów w Grodnie, czy płk. Jana Szczurka-Cergowskiego z Cergowej, który w 1945 był współzałożycielem zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” i wiele lat spędził w komunistycznych więzieniach.
W koncercie fortepianowym, Dawid Dudek zaprezentował znane i popularne pieśni patriotyczne. Usłyszeliśmy między innymi „Pierwsza Brygadę”, „O mój rozmarynie”, Czerwone maki”, „Żeby Polska była Polską” i na koniec „Rotę”. Część z nich w nowych aranżacjach, a część w bardziej tradycyjnych, dzięki czemu publiczność mogła zaśpiewać znane sobie pieśni.