Biblioteka

Wraz z utworzeniem Muzeum w Dukli w 1972 roku rozpoczęto równocześnie gromadzić wydawnictwa do biblioteki muzealnej, poprzez zakupy w księgarniach, antykwariatach a także dzięki darom od osób związanych z dukielszczyzną. Do najstarszych zbiorów biblioteki należy księgozbiór pałacowy wydany w latach 1872 – 1925 liczący 135 woluminów w języku francuskim. Niektóre z nich oprawione są w skórę z wytłoczonym na grzbiecie złotym napisem DUKLA.

Biblioteka posiada szereg wydawnictw związanych z historią Dukli i regionu. Najcenniejszym z nich jest „Monografia Dukli” E. Swieykowskiego z 1903 roku . Na uwagę zasługują również „Pamiętniki. Galicja 1843 – 1901” K. Chłędowskiego z 1957 roku t.1-2. „Rokoko we Włoszech” K. Chłędowskiego z 1915 roku, „Dymitr Samozwaniec” T. Bałharyna z 1830 roku t. 1-3 i wiele innych. Oprócz kolekcji zabytkowej, księgozbiór tworzą także współczesne pozycje wydawnicze. Na profil zbiorów wpływa struktura Muzeum, a więc dyscypliny w nim reprezentowane: historia, II wojna światowa, technika wojskowa. Biblioteka posiada również księgozbiór dotyczący Operacji Karpacko Dukielskiej 1944 roku.

Biblioteka jest zapleczem naukowym dla pracowników Muzeum, jakkolwiek z jej księgozbioru mogą korzystać także czytelnicy z zewnątrz.

Z książek i czasopism można korzystać na miejscu w czytelni.

Godziny otwarcia biblioteki muzealnej:
od wtorku do piątku
od 8.00 do 15.00

Ułatwienia dostępu