Wystawa zorganizowana w naszym Muzeum wpisuje się w uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II, jest przypomnieniem Jego drogi, o której wymownie świadczyły okrzyki „Santo Subito” podczas ceremonii pogrzebowej Ojca Świętego na Placu Św. Piotra w Rzymie. Jej mottem stały się wersy Tryptyku Rzymskiego:
zatrzymaj się! — masz we mnie przystań»
«we mnie jest miejsce spotkania
z Przedwiecznym Słowem» —
«zatrzymaj się, to przemijanie ma sens»
«ma sens… ma sens… ma sens!»
Ekspozycja jest swego rodzaju kalendarium Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II zapisanego na fotografiach, pocztówkach, plakatach, medalach, monetach i innych pamiątkach. Z tych zbiorów wyłania się tytaniczna praca Ojca Świętego i niezwykłe Jego dzieło. Są też świadectwem troski Jana Pawła II o Kościół, Jego niezłomności ducha i miłości bliźniego.
Najwięcej miejsca na wystawie poświęcono charakterystycznym dla pontyfikatu podróżom papieskim, których Jan Paweł II odbył 104 do 129 państw. W ich obrębie, szczególne miejsce poświęcono wizycie Ojca Świętego w Dukli, Miejscu Piastowym i Krośnie, gdzie odbyła się kanonizacja św. Jana z Dukli. Ta część wystawy uzupełniona została przedmiotami, które mają ścisły związek z pobytem Jana Pawła II w Dukli.
Zgromadzone na wystawie obiekty pochodzą z klasztoru OO. Bernardynów w Dukli, od Ojca Dobromiła OFM oraz od osób prywatnych, największą część zbiorów, w tym kolekcję kart pocztowych i pocztówek użyczył pan Wacław Paczosa, swoje zbiory udostępnili też Zbigniew Więcek, Władysław Turek oraz inni kolekcjonerzy, swój wkład ma również nasze Muzeum.
Wernisaż wystawy został wzbogacony koncertem zespołu wokalno-instrumentalnego z III Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie pod kierunkiem Wiesława Pyzia oraz projekcją filmu o pobycie Jana Pawła II w Dukli.
Wystawa będzie czynna do końca czerwca br.