DROGA TWÓRCZA MAGDALENY WYŻYKOWSKIEJ – FIGURY

01.09.2016

Wystawa obrazów Magdaleny Wyżykowskiej – Figury w naszym Muzeum jest już jej 30. wystawą indywidualną, zatem można ją potraktować, jako jubileuszową. Z tego względu ekspozycja ma charakter retrospektywny i jest swoistym podsumowaniem doświadczeń artystycznych Malarki. Na wystawie pokazano ponad 60 prac o różnorodnej tematyce i technikach z całego okresu jej twórczości. Jednak najbardziej uwagę przyciąga oryginalne malarstwo olejne na aksamicie, nazywane przez profesora Stanisława Batrucha aksamitnymi obrazami.

Magdalena Wyżykowska-Figura urodziła się w Jasionowie, w powiecie brzozowskim, ale swoje dorosłe życie związała z Krosnem. Jest absolwentką Instytutu Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie, obroniła dyplom z Malarstwa w pracowni prof. ASP Stanisława Batrucha. Swoją twórczość malarską łączyła z edukacją artystyczną dzieci, młodzieży i studentów odnosząc na obu polach liczne sukcesy. Na swoim koncie ma 30 indywidualnych prezentacji w kraju i za granicą oraz udział w 100 wystawach zbiorowych. Uczestniczyła w przeszło 80 międzynarodowych i ogólnopolskich plenerach malarskich oraz wielokrotnie w międzynarodowych sympozjach artystycznych. Pracę artystyczną łączy – z dużymi sukcesami – z edukacją artystyczną dzieci, młodzieży i studentów. Malarka brała również udział w wielu akcjach plastycznych i przedsięwzięciach charytatywnych na rzecz potrzebujących, wspierając je swymi obrazami, za co została dwukrotnie uhonorowana „Aniołami wdzięczności”.

Praca artystyczna oraz praca edukacyjna z młodzieżą była wielokrotnie nagradzana i doceniana: otrzymała dwukrotnie Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej i trzykrotnie Prezydenta Miasta Krosna, w tym w 2014 roku została uhonorowana „Za całokształt twórczości artystycznej, upowszechnianie kultury i ochronę dziedzictwa kulturowego”. Ponadto została odznaczona Medalem KEN, złotą odznaką TPD Przyjaciel Dziecka, Srebrnym Krzyżem Zasługi.

W swojej twórczości podejmuje martwą naturę, postać ludzką, malarstwo pejzażowe, przyrodę, kwiaty. Warto tu zacytować Artystkę: Piękno przyrody ukazuję w ukwieconych łąkach, łanach zbóż, kompozycjach kwiatowych. Tu posługuję się całą paletą barw, różnorodnością form lub aksamitnym podłożem podkreślającym światło i bogactwo kolorów. Są to często interpretacje kwiatów zapamiętanych. Z kolei o kompozycjach abstrakcyjnych mówi, że: Jest to gra linii, plam, światła, faktur. Odwołuje się w nich do wyobraźni i wrażliwości odbiorcy. Każdy może je sobie dowolnie interpretować i indywidualnie przeżywać. Magdalena Wyżykowska-Figura od jakiegoś czasu pracuje w cyklach, jak sama mówi: cykle żyją we mnie jakby poziomowo – to otwarta historia, niektóre z nich mają charakter symboliczny i osobisty, np.: Życie kobiety, czy Anioły. Te i cykle kompozycji abstrakcyjnych, jak Emocje i Przenikanie światła, ostatni malowany na aksamicie, uzyskały bardzo dobre recenzje. Znawcy sztuki pisząc o jej pracach podkreślają dużą wrażliwość, zarówno w doborze tematów, jak i w sposobie ich ujęcia i plastycznej transformacji. Profesor Stanisław Batruch recenzujac jej prace pisze: w impresyjnym i realistycznym widzeniu świata stara się zatrzymać i utrwalić jego urodę, żywo odczuwa naturę i z niej w części czerpie inspiracje do pracy nad obrazem, który cechuje głęboka refleksja i nastrój.

Tworzy głównie w technice olejnej, collage i w technice mieszanej. Swoją artystyczną indywidualność zaznaczyła stosując oryginalną, unikatową technikę malarstwa olejnego na aksamicie. Ten bardzo rzadki rodzaj malarstwa charakteryzuje się dużą głębią tła oraz wyrazistością barw.
Oprawę muzyczną wernisażu zapewnił Dawid Dudek.

Wystawa czynna do 30 października 2016 r.

Ułatwienia dostępu