Dzień Polskiej Niezapominajki

16.05.2010

Już od 2002 roku – dzięki pomysłowi redaktora Andrzeja Zalewskiego – obchodzony jest w Polsce „Dzień Polskiej Niezapominajki”. Ten dzień ma być z jednej strony polską konkurencją dla międzynarodowych Walentynek, a z drugiej okazją dla poszerzenia wiedzy ekologicznej. Dukla również od kilku lat bierze udział w obchodach „Dnia Polskiej Niezapominajki ”. Głównym inicjatorem tegorocznej imprezy była Gmina Dukla, do której przyłączyły się: Liceum Ogólnokształcące w Dukli, Środowiskowy Dom Samopomocy Społecznej w Cergowej, dukielski Gminny Ośrodek Kultury i nasze Muzeum. Poczęstunek dla gości zapewniły Zakłady Wędliniarskie „Jasiołka”.

Spotkanie rozpoczęło się od rozstrzygnięcia konkursów dla dzieci i młodzieży na piosenkę ekologiczną i wiedzę z zakresu ekologii. Podczas wręczania nagród, dzieci wykonywały nagrodzone piosenki, a uczniowie z Liceum zaprezentowali krótką sztukę teatralną autorstwa jednego z uczniów.

W drugiej części spotkania odbyło się otwarcie wystawy pocztowych kartek niezapominajkowych ze zbiorów Edwarda Marszałka, zatytułowanej „Niezapominajki z Polskiej Bajki”. Wbrew tytułowi pocztówki pochodzą nie tylko z Polski, ale z rożnych krajów europejskich. Niektóre z nich są bardzo cenne, bo mają po 100 lat. Wystawę uzupełniają pocztówki wykonane przez uczniów dukielskiego Liceum, a w czasie wernisażu pojawiły się niezapominajki wykonane przez wychowanków Domu Samopomocy Społecznej w Cergowej.

Spotkanie niezapominajkowe stało się w Dukli również świętem miejscowej poczty, a to dzięki promocji książki Janusza Kubita „Zarys dziejów dukielskiej poczty”. Książka, będąca owocem wieloletniej pracy zawiera niezwykle cenne informacje z historii poczty, a tym samym z historii Dukli. Jest bardzo bogato ilustrowana i starannie przygotowana przez wydawnictwo Ruthenus na zlecenie Gminy Dukla. Z okazji promocji książki pocztowcy przygotowali specjalne stoisko, na którym można było kupić m. in. pamiątkową pocztówkę z okolicznościowym stemplem pocztowym.

Ułatwienia dostępu