EUROPA W RODZINIE

08.11.2016

W naszym Muzeum odbył się wernisaż wystawy „Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX wieku”. Tytuł nawiązuje do książki Marii Czapskiej „Europa w rodzinie”, podkreślając rozległe europejskie powiązania polskiego ziemiaństwa, ale w zamyśle autorów sama nazwa „Europa” jest tu też metaforą świata i emigracji. W wyniku II wojny światowej rodziny ziemiańskie zostały rozproszone po całym świecie – wielu z nich przebywa na emigracji do dziś ale to właśnie dzięki silnym więzom rodzinnym utrzymują nieustannie kontakt z krajem.

Ekspozycja posiada formę multimedialnego pokazu, została przygotowana przez Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu i Warszawie oraz Polskie Towarzystwo Ziemiańskie.

Wystawa składa się z trzech części: pierwsza (prolog) wprowadza widza w problematykę polskiego ziemiaństwa i zapoznaje z aktualnym stanem badań naukowych na temat tej grupy społecznej (m.in. prezentowana jest mapa rezydencji ziemiańskich w II RP); w części drugiej można prześledzić dzieje ziemiańskich rodzin na przykładach kilkunastu rodów, ich społeczną, polityczną i gospodarczą rolę w okresie międzywojennym, a także ich schyłek, który rozpoczął się wraz z wybuchem II wojny, kiedy w większości zostali pozbawieni majątków, często wysiedleni przez Niemców, a później Sowietów; część trzecia to Dekret o reformie rolnej z 6 IX 1944 roku i jego konsekwencje.

Wystawa „Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX wieku” była prezentowana już m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie i w gmachu Senatu RP oraz w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy i w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.

Wernisaż wystawy został wzbogacony koncertem fortepianowym Dawida Dudka, na którym zostały zaprezentowane transkrypcje utworów typowo polskich, począwszy od pieśni patriotycznych, aż do współczesnych ballad jazzowych.

Wystawa czynna do końca grudnia 2016 roku.

Ułatwienia dostępu