W związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej w naszym Muzeum odbyło się spotkanie muzealne połączone z wernisażem wystawy czasowej Historia wydobyta z ziemi.
W pierwszej części spotkania swoją działalność i osiągnięcia zaprezentowało Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Galicja”. Stowarzyszenie skupia pasjonatów poszukiwań oraz historii. Ich działalność to zarówno poszukiwanie śladów przeszłości za pomocą detektorów metali, ale także opieka nad cmentarzami wojennymi, miejscami pamięci, czy prowadzenie działalności edukacyjnej poprzez udział np. w rekonstrukcjach historycznych. Efektem współpracy naszego Muzeum z „Galicją” jest przygotowana obecnie wystawa czasowa, jak i prezentowana na wystawie stałej gablota ze znaleziskami, które odkryto podczas akcji poszukiwana śladów walk żołnierzy Batalionu Korpusu Ochrony Pogranicza „Dukla” we wrześniu 1939 roku. Ostatnio ich głośnym znaleziskiem jest fragment buławy z okresu brązu znaleziony u podnóża Cergowej kilka miesięcy temu. Inne bardziej znane akcje, w których Stowarzyszenie „Galicja”, brało udział to: wydobycie rozbitego samolotu Junkers Ju-87 „Stuka” w Krościenku Wyżnym (2015) oraz poszukiwanie części pojazdów opancerzonych z II wojny światowej w Harklowej (2016)
W drugiej części spotkania Grupa Rekonstrukcji Historycznej „San” zaprezentowała umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie żołnierzy polskich we wrześniu 1939 roku. GRH skupia miłośników historii II wojny światowej i ma kilka sekcji, m. in. polską i niemiecką. Bierze udział w rekonstrukcjach historycznych jak i w programach telewizyjnych (programy historyczne prof. A. Olejko), czy w filmach fabularnych (np. Żołnierze Wyklęci, Spring 1941, Syberiada Polska, Piłsudski).
Spotkaniu muzealnemu towarzyszyło otwarcie wystawy czasowej pod tym samym tytułem. Wystawa Historia wydobyta z ziemi. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej prezentuje przede wszystkim militaria pochodzące z okresu drugiej wojny światowej. Tytuł wystawy może wskazywać, że mamy na ekspozycji głównie obiekty pochodzące z badań detektorami metalu wspartych metodami archeologicznymi, ale nie tylko. Niektóre przedmioty zostały znalezione na strychach starych domów, piwnicach, bądź odkupione ze skupów złomu. Obiekty pochodzą głównie ze zbiorów prywatnych członków Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Galicja” oraz Prywatnego Podkarpackiego Muzeum Pól Bitewnych w Krośnie. Są to m.in.: militaria, odznaki, monety, reprodukcje zdjęć, które nie były jeszcze nigdzie prezentowane i inne pamiątki, podzielone ze względu na kraj pochodzenia (Polska, Niemcy i Słowacja, a i w szerszym zakresie Czechosłowacja). Na szczególną uwagę zasługują odznaki: KOP-u, pułkowe (24, 48 i 53 pp) i korpusówki strzelców podhalańskich. Wystawę uzupełniają militaria z okresu I wojny światowej, niektóre pochodzą z okolicznych terenów, np. Rymanowa, Wrocanki, gdzie zostały odnalezione. W osobnej gablocie prezentujemy na tabliczkach fotografie najważniejszych znalezisk „Galicji”. Oryginalne przedmioty znajdują się jeszcze w pracowniach konserwatorskich, bądź w muzeach.
Wystawę można oglądać do końca roku. Serdecznie zapraszamy.