W dniu 15 czerwca 2023 roku w Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli odbył się koncert zespołu Filatura di Musica pt. „Terpsichore Musarum” w ramach festiwalu „Humanismus Carpathicus” zorganizowany przez Fundację Krośnieńską im. Ignacego Paderewskiego. Koncert został dofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego. Nasze Muzeum było partnerem tego projektu. Zespół wystąpił w składzie:
Marek Nahajowski – flety podłużne, kier. artystyczne, prelekcje
Magdalena Pilch – flety podłużne, flet traverso
Judyta Tupczyńska – skrzypce barokowe
Mateusz Kowalski – viola da gamba
Patrycja Domagalska-Kałuża – wirginał
Katarzyna i Julia Borstyn – taniec
zaprezentował panoramę późnorenesansowej muzyki tanecznej w perspektywie repertuaru związanego z różnymi ówczesnymi europejskimi ośrodkami muzycznymi, z uwagi na przenikanie się w tych utworach cech stylu muzyki dworskiej i ludowej. Trzon prezentowanego repertuaru stanowiły kompozycje opublikowane w 1612 roku przez Michaela Praetoriusa w zbiorze „Terpsichore Musarum”, od którego pochodzi także tytuł samego koncertu. Barwne brzmieniowo wykonanie ukazało różnorodność możliwości instrumentacyjnych i aranżacyjnych stosowanych w okresie przełomu XVI i XVII wieku – od pełnej obsady consortowej po realizacje solowe na flecie, skrzypcach lub wirginale. Także układy suit, które w tym okresie nie były jeszcze sprecyzowane przez kompozytorów, stanowią autorską interpretację muzyków. Całość zilustrował pokaz choreografii opartych na oryginalnych krokach zaczerpniętych z włoskich i francuskich późnorenesansowych traktatów tanecznych.
Filatura di Musica – jest zespołem specjalizującym się w wykonawstwie historycznym. Członkowie zespołu to absolwenci prestiżowych uczelni artystycznych na świecie: Schola Cantora Basiliensis, Koninklijk Conservatorium w Hadze czy Musikhochschule w Trossingen. Główny krąg repertuarowy zespołu stanowi muzyka renesansu i wczesnego baroku, wykonywana w oryginalnej szacie brzmieniowej, z wykorzystaniem charakterystycznego dla tego okresu wysokiego stroju. Zespół występował na wielu festiwalach: Forum Musicum (Wrocław), Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Częstochowie, Festiwal Oper Barokowych Dramma per Musica (Warszawa), Barok na Spiszu, Barok na Mazurach, Festiwal Goldbergowski (Gdańsk). Jest rezydentem Podkarpackiej Letniej Akademii Muzyki. W 2019 roku zespół został laureatem programu Instytutu Muzyki i Tańca „Scena dla muzyki polskiej” prezentując utwory polskiego baroku w Filharmonii Narodowej, Świętokrzyskiej i Warmińsko-Mazurskiej. Debiutancka płyta zespołu „Canzony znane i nieznane” została nominowana do prestiżowej nagrody fonograficznej Fryderyk w kategorii Album Roku – Muzyka Dawna 2021. Filatura di Musica aktywnie propaguje muzykę dawną na Podkarpaciu. Tworzy autorski cykl koncertów „Filatura w drodze”. W ramach programu MKiDN „Kultura w sieci” zespół nagrał trzy programy koncertowe m.in. w Muzeum Podkarpackim w Krośnie.