Malarstwo i rzeźba Janosa Babusy. Powrót polskiego Papieża z Węgier do Polski

12.06.2010

Wystawę znanego na Węgrzech artysty – Janosa Babusa – nasze Muzeum mogło zorganizować dzięki współpracy Powiatu Krośnieńskiego z XVII dzielnicą Budapesztu. Poprzez kontakty nawiązane przez te dwie instytucje zawitała do na wystawa licząca 40 rzeźb z brązu, marmuru, ceramiki, porcelany, gipsu i wapienia oraz 22 obrazy wykonane różnymi technikami (akwarela, pastel, olej, akryl, węgiel, technika mieszana) o różnej tematyce. Wyróżniającą się rzeźbą jest ponad 2 metrowy, gipsowy model pomnika Jana Pawła II, którego oryginał stoi na placu Św. Stefana w XVII dzielnicy Budapesztu.

W otwarciu wystawy uczestniczyli goście z Polski i z Węgier. Obecne były również oficjalne delegacje władz samorządowych ze Starostą Krośnieńskim Janem Juszczakiem, Burmistrzem XVII dzielnicy Budapesztu Tomaszem Horvatem i Burmistrzem Dukli Markiem Górakiem. Spotkanie uświetnił występ chóru „Echo” z Jaślisk, który wykonał ulubione pieśni Ojca Świętego Jana Pawła II.

Janos Babusa urodził się w 1964 r. w Gyula. Zawodu kamieniarza i rzeźbiarza wyuczył się w średnich szkołach zawodowych. Po ukończeniu nauki przez pięć lat pracował przy restauracji budynku Parlamentu Węgierskiego jako rzeźbiarz neogotycki. Później przez 15 lat utrzymywał się z produkcji ozdobnych elementów budowlanych i jednocześnie dużo rysował. Prace z tego okresu (szkice węglem i grafikę), a także późniejsze rzeźby można obejrzeć w pomieszczeniach Teatru Kameralnego im. Gyuli Gozona w XVII dzielnicy Budapesztu. Artysta ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych. Jego prace zdobią instytucje i miejsca publiczne w stolicy Węgier.

Jego hobby to hodowla gołębi. Jest prezesem działającego w XVII dzielnicy Związku Hodowców Drobnej Zwierzyny.

Artysta opowiedział nam, jak zrodził się pomysł powstania monumentu: „Inspirację dał mi widok mojej mamy, jaki przechowuję w pamięci. Pochylone plecy, sposób trzymania laski. Dla mnie te dwie osobowości łączą się ze sobą. Moja mama była bardzo wierzącą kobietą, chciała zostać zakonnicą. Pamiętam jak na pogrzebie Papieża, kartki położonej na trumnie biblii od czasu do czasu przewracał wiatr. W tym naturalnym zjawisku było coś, co mnie bardzo poruszyło. Wiedziałem, że muszę wyrzeźbić pomnik”. Prace związane z jego wykonaniem zajęły artyście 8 miesięcy. Zbudowany jest z kamienia wapiennego, jak mówi J. Babusa „skały”, która symbolizuje rolę papieża w kościele.

Wystawa czynna będzie do końca lipca br.

Ułatwienia dostępu