W ramach powiatowych obchodów Dnia Działacza Kultury w Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli została otwarta wystawa hełmów strażackich z kolekcji Edwarda i Wojciecha Mrozów, którzy w Trześniowie prowadzą galerię i jedyny w Polsce tego typu warsztat hełmów strażackich wzorowanych na hełmach z czasów zaborów i II RP.
Paradny hełm strażacki jest bardzo ważnym elementem umundurowania strażaka ochotnika w czasie różnych uroczystości kościelnych, państwowych i strażackich. Edward Mróz pierwsze hełmy wykonał w 1983 roku dla strażaków z OSP w Trześniowie, na wzór starych, przedwojennych, używanych w czasie pełnienia warty przy Grobie Pańskim. Tak powstały pierwsze hełmy paradne. Z czasem stały się wielką pasją Edwarda Mroza i jego syna Wojciecha. Kolekcja obecnie liczy ponad 300 hełmów. Prezentowane były na wielu wystawach w Polsce i za granicą, znajdują się też w zbiorach kolekcjonerskich, muzealnych krajowych i zagranicznych. Aż czterysta jednostek straży pożarnej w Polsce używa zrobione przez niego hełmy, również strażacy w Dukli. Uświetniają one wiele uroczystości i imprez strażackich, często są przekazywane przez delegacje strażackie i państwowe podczas oficjalnych wizyt zarówno w kraju, jak i za granicą.
Na wystawie prezentowanych jest ok. 50 hełmów, których pierwowzory były noszone w okresie zaborów i w okresie międzywojennym podczas świąt państwowych i kościelnych, a wzorowane były na hełmach greckich, rzymskich i francuskich. W zbiorze tym można wyróżnić 15 typów i wzorów hełmów, m. in.: cesarskie, rzymskie, śląskie, lwowskie, warszawskie, tarnowskie, świebodzińskie. Każdy hełm jest wykonywany ręcznie, czasze z żywic epoksydowych w kolorach białych, żółtych, czarnych i brokacie, z kolei zdobienia z chromu, mosiądzu i brązu.
Kolekcję hełmów uzupełniają akcesoria strażackie i fotografie związane z uroczystościami kościelnymi, imprezami strażackimi, zawodami i pokazami, którym towarzyszą zbiory z galerii i warsztatu w Trześniowie.
Wystawa czynna będzie do końca lipca.
Serdecznie zapraszamy.