„Północno-wschodnia Słowacja w obiektywie Michala Bujdoša” Dzień Działacza Kultury Powiatu Krośnieńskiego

20.05.2010

Już po raz kolejny w naszym Muzeum odbył się – zorganizowany przez Powiat Krośnieński – Dzień Działacza Kultury Powiatu Krośnieńskiego. Tradycyjnie już, był on okazją do nagrodzenia najbardziej zasłużonych działaczy kultury naszego regionu. W tym roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał 5 odznak „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a Starosta Krośnieński przyznał 8 nagród za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury.

Oprawę artystyczną zapewnili: Kapela Ludowa „Pogórzanie”, kabaret Zespołu Ludowego „Szarotki” oraz specjalnie zaproszony przez Muzeum Daniel Hic ze Stropkova, który wykonał mini koncert akordeonowy popularnych melodii muzyki klasycznej.

Dokładną relację przebiegu Dnia Działacza Kultury można przeczytać na stronie Powiatu Krośnieńskiego: http://www.powiat.krosno.pl/index.php?mod=wiad&id_wiad=890

Spotkanie w Muzeum stało się również okazją do uroczystego otwarcia wystawy „Północno-wschodnia Słowacja w obiektywie Michala Bujdosa”, której poprzednie otwarcie, planowane początkowo w kwietniu zostało odwołane ze względu na żałobę narodową. Wystawa już od ponad miesiąca była czynna dla zwiedzających, ale dopiero teraz mogliśmy uhonorować artystę wernisażem.

Michał Bujdoš (ur. 1950 r.) pochodzi ze Stropkova miasta powiatowego we wschodniej Słowacji. Kształcił się na Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. Wtedy też zainteresował się teatrem, co pozwoliło mu później przyczynić się do rozwoju Teatru Lalkowego w Stropkowie. W okresie studiów podejmował prace w Rzemiośle Sztuk Pięknych w Koszycach, zajmując się rekonstrukcją kościołów, m. in.: w Bokšy, Stropkovie, Tamanovcach, Budimire Polskom i Šarbowie.

Od 1972 roku został artystycznym projektantem w Ośrodku Kultury w Stropkowie, gdzie projektował scenografie, lalki teatralne, biuletyny, zaproszenia i plakaty. W ciągu 30. lat Jego pracy w tym Ośrodku powstało 8 kronik, w których zamieścił około 1000 ilustracji malowanych i rysowanych tuszem. W międzyczasie odkrył nowe pasje – malarstwo i fotografię. Jest również autorem filmu o tradycjach i historii Stropkova.

W latach 2001-2005 był członkiem Komisji Kultury Narodowości Województwa Preszowskiego. Działa w Klubie Artystów przy Miejskiej Organizacji Macierzy Słowackiej. Od trzech lat pracuje jako niezależny ekspert w Oddziale Kultury i Edukacji w Urzędzie Miasta w Stropkowie. Za zasługi dla rozwoju w dziedzinie kultury, sztuki i oświaty oraz rozbudowy tego miasta wielokrotnie był nagradzany i wyróżniany. W 2002 roku otrzymał najwyższy medal z rąk Przewodniczącego Macierzy Słowackiej.

Jego zdjęcia są najczęściej wyrazem inspiracji, której dostarcza mu obcowanie z przyrodą. Chętnie utrwala obiektywem krajobrazy północno-wschodniej Słowacji. Dużą rolę w Jego zdjęciach odgrywa światło – stąd wiele prac wykonanych jest na tle niespokojnego nieba bądź skrywającego się właśnie słońca. Fotografowanie pozwala mu uwiecznić chwilę, ważny moment z życia rodzinnego, piękno przyrody, niezwykłe zjawiska atmosferyczne. Fotografie są uzupełnione przez grafikę i obrazy Artysty.

Wystawa czynna do 10 czerwca br.

Ułatwienia dostępu