„Portret to moja specjalność” – Twórczość Stanisława Kochanka

11.06.2008

W naszym Muzeum 11 czerwca 2008r. została otwarta wystawa poświęcona twórczości Stanisława Kochanka (1905 – 1995). Jest ona próbą pokazania artystycznego dorobku malarza i rzeźbiarza, który pochodził z Jedlicza, ponad 50 lat związany był z Krosnem i był zauroczony Podkarpaciem.

Stanisław Kochanek ukończył w 1925 r. Szkołę Przemysłu Artystycznego w Krakowie, następnie w l. 1926 – 32 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a w 1929 roku otrzymał z Funduszu Kultury Narodowej stypendium do Włoch.

Po ukończeniu studiów uprawiał malarstwo, rysunek, karykaturę, grafikę, scenografię, rzeźbę, preferował jednak malarstwo portretowe, jak sam mówił „portret to moja specjalność”. Po wojnie współtworzył krośnieńską kulturę, był grafikiem wielu czasopism, podejmował także prace scenografa dla Teatru Górniczego „Nafta”.

Swoją pasję malarską potrafił przekazać artystycznie uzdolnionej młodzieży. Wykładał w Szkole Sztuk Plastycznych w Krośnie oraz w Krośnieńskim Domu Kultury. Od 1960 r. był członkiem Ogólnopolskiej Grupy Twórców „Zachęta”.

Świadectwa aktywności artystycznej Stanisława Kochanka widoczne są w Krośnie i regionie. W kościołach spotykamy polichromie i obrazy jego autorstwa. Zajmował się ochroną zabytków i konserwacją dzieł sztuki. Wykonał projekty ozdobnych latarni do podcieni w rynku oraz żyrandoli do kościoła OO. Franciszkanów. Najbardziej znanym jego dziełem jest utrwalony w brązie, pomnik Mikołaja Kopernika, który stoi na granitowym cokole przed budynkiem Liceum Ogólnokształcącego imienia wielkiego astronoma.

Jego prace znane są również poza granicami Polski – m.in. na zamówienie Polonii Amerykańskiej wykonał portret prezydenta Johna Kennedy’go dla Uniwersytetu Polonijnego Villa Maria College w Buffalo oraz Fryderyka Chopina dla istniejącego tam Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. 

Na ekspozycji zaprezentowano ponad 150 prac prezentujących różne, uprawiane przez artystę dyscypliny sztuki. Centralnym elementem wystawy jest malarstwo portretowe.

Oddzielną grupę tworzą aluzyjne, humorystyczne karykatury, bardzo trafnie powiązane z charakterem pracy i osobowością przedstawianych ludzi. W kolekcji karykatur spotkamy znanych naukowców, poetów, artystów, aktorów, dziennikarzy, urzędników i samego Stanisława Kochanka. 

W osobnej sali zgromadzono pejzaże, malarstwo batalistyczne, grafikę oraz projekty rzeźbiarskie i scenograficzne. Z zakresu prac rzeźbiarskich można zobaczyć w ołówku i gipsie projekty pomnika Mikołaja Kopernika.

Składamy serdeczne podziękowania instytucjom oraz osobom prywatnym, dzięki których uprzejmości mogliśmy zaprezentować twórczość Stanisława Kochanka. Szczególne wyrazy wdzięczności należą się synowi artysty – Panu Wojciechowi Kochankowi – za współpracę przy organizacji wystawy.

Folder wystawy.
Wydawnictwo RUTHENUS

Ułatwienia dostępu