Problematyka Żydowska

18.09.2008

18 września 2008 roku w naszym Muzeum została otworzona, duża, trzyczęściowa wystawa związana z problematyką żydowską, zorganizowana wspólnie z rzeszowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

Pierwsza część wystawy zatytułowana „Ślady społeczności żydowskiej w miastach podkarpackich” – przygotowana w całości przez Muzeum – prezentuje kulturę, religię i tradycję Żydów. Najcenniejszymi eksponatami są zwoje Tory przeznaczone do odczytywania w synagogach i bardzo charakterystyczne dla kultury żydowskiej świeczniki – menory i chanukieje (świeczniki chanukowe). Prezentowane są również elementy tradycyjnych ubiorów, przedmioty codziennego użytku i pamiątki rodzinne. 

Dwie pozostałe części wystawy zostały wypożyczone przez IPN. „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w Małopolsce w latach 1939 – 1945” na szeregu planszach prezentuje Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej pomagali Żydom i zostali odznaczeni przez instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Wielu z nich za swoją pomoc zapłaciło życiem i wyróżnienia – niestety – zostały przyznane jedynie pośmiertnie. 

„Getta i obozy zagłady dla ludności żydowskiej na Rzeszowszczyźnie podczas II wojny światowej” jest wystawą fotograficzną, przedstawiającą tragiczny los Żydów w czasie wojny. 

Otwarcie wystawy zostało wzbogacone referatami Aleksandry Żółkoś ze strony Muzeum i Michała Kalisza ze strony IPN-u. 

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim instytucjom i osobom prywatnym, które pomogły nam zorganizować wystawę.

Ułatwienia dostępu