Rokokowe Lustro…

14.10.2008

14 października 2008 roku w naszym Muzeum odbyło się otwarcie wystawy Rokokowe lustro Andrzeja Szwasta. Andrzej Szwast – poeta, prozaik, krytyk, malarz i rysownik, zaprezentował różne elementy swojej twórczości.

Na wystawie – przygotowanej przez Muzeum – wyeksponowano 128 prac, głównie rysunkowych. Uczniowie LO w Dukli i ZSP nr 1 w Krośnie przedstawili spektakl teatralno – poetycki w reżyserii naszego bohatera, a na koniec odbył się wieczór autorski.

Spotkanie powstało przy współpracy Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana z Dukli w Dukli. Wystawa będzie czynna do końca grudnia br.

Andrzej Szwast urodził się 5 sierpnia 1968 r. w Krośnie. W 1982 r. ukończył Szkołę Podstawo-wą w Iwli, w 1987 r. zaś Technikum Włókiennicze w ZSP nr 1 w Krośnie. W 1994 r. sfinalizował studia z filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, wrócił w rodzinne strony i zaczął uczyć języka polskie-go w LO w Dukli. W latach 2004/07 był też pracownikiem PWSZ w Krośnie, gdzie wykładał metodykę nauczania języka polskiego. Od dwóch lat uczy również języka polskiego w swojej rodzimej szkole średniej w ZSP nr 1 w Krośnie. Obecnie na Akademii Pedagogicznej w Krakowie kontynuuje i wkrótce ukończy studia podyplomowe.

Interesuje się różnymi dziedzinami działalności. Za najistotniejszą uznaje bycie nauczycielem. Oprócz prowadzenia kilku konkursów i olimpiad przedmiotowych, gazetki szkolnej Jednorożec – od wielu lat zajmował się teatrem szkolnym. Z młodymi aktorami udało mu się wystawić kilkanaście spektakli w oparciu o teksty dramatyczne i poetyckie.

Jest współautorem programu edukacji regionalnej i teatralnej Dukla miasto magiczne, integrującego różne dziedziny sztuki. To autor kilkudziesięciu publikacji: opracowań krytycznych dotyczących litera-tury i sztuki, artykułów metodycznych i prasowych. Wydał dwa tomy poezji: w 1997 r. Wnętrze, w 2004 r. Przestanie Pana S. Interesuje się filmem, czego wyrazem jest opracowywana praca doktorska na temat adaptacji literatury przez Jerzego Wojciecha Hasa. Pasjonuje się rysunkiem… także malar-stwem, rzeźbą, ale przede wszystkim pracami wykonanymi ołówkiem.

W 2000 r. w galerii Pasaż w Iwoniczu Zdroju zadebiutował wystawą prac rysunkowych Pragnienie. W 2004 r. przygotował dwie wystawy rysunku Odwrócone zwierciadło w bibliotekach w Sanoku i w Krośnie. 

KRAJOBRAZ POLSKI

Andrzej Szwast

Rozmowa z kamieniem

Opukałem go ze wszystkich stron słowem.
Naszeptałem tajemnic i czułości…

Obiecałem, że spokojnie zaczekam…

Uklęknąłem na nim, żeby się zlitował!

Ostrzegłem, że w końcu stracę cierpliwość,
wścieknę się i przestanę lubić.

Że poskarżę się językoznawcy i teologowi.

Nie przyjmę przeprosin; że się nie doprosi…

Nauczę pokory i dobrych manier:
postraszę młotkiem i drobnym makiem…

Odpłacę pięknym za nadobne…
Obrażę… się i… pójdę sobie…
Utopię w stawie, w toni niepamięci…

Że mam już dosyć – tej jego
wyniosłej i zimnej doskonałości.

Nie mam zamiaru tracić czasu.
Nie będę więcej rozmawiał;
obędzie się, bez łaski…

Niech liczy tylko na własne oklaski;
pilnuje i strzeże szczelnie swoich granic,
spogląda beze mnie – w głąb siebie;
wsłuchuje w nudne tautologie ciszy…

W końcu stuknąłem się nim w czoło…

postanowiwszy zerkać od czasu do

czasu… czy nie zmienił zdania.

Ułatwienia dostępu