W Parku nad Czarnym Potokiem w Rymanowie – Zdroju, w niedzielę 2 lipca, odbył się przegląd orkiestr dętych. Celem imprezy, która od 20 już lat gości w kalendarzu imprez Powiatu Krośnieńskiego, jest pobudzanie i rozwijanie zainteresowań muzycznych, doskonalenie poziomu artystycznego orkiestr, wymiana doświadczeń i nawiązywanie trwałych kontaktów pomiędzy zespołami.
W tym roku zaproszenie do udziału przyjęły trzy orkiestry.
Jako pierwsza zaprezentowała się Gminna Orkiestra Dęta z Krościenka Wyżnego, która powstała w 1921 przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krościenku Wyżnym i otrzymała nazwę „Jedność”. Od 2005 roku do dnia dzisiejszego dyrygentem jest Maciej Filar. We wrześniu 2021 roku odbyły się obchody 100-lecia istnienia orkiestry.
Zaproszenie do udziału w przeglądzie przyjęła Miejska Orkiestra Dęta z Jasła. Orkiestra założona została w roku 1918 przy stacji Polskich Kolei Państwowych (PKP) w Jaśle. Orkiestra liczy obecnie 35 członków. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym zespołu jest Ireneusz Fatyga. By znaleźć się w gronie tych połączonych wspólna pasją ludzi, należy ukończyć Szkołę Muzyczną i być aktywnym muzykiem. Od marca 2021 roku Orkiestra działa pod nazwą Miejskiej Orkiestry Dętej w strukturach Jasielskiego Towarzystwa Muzycznego.
Jako ostatnia zaprezentowała się Orkiestra Dęta OSP z Odrzykonia, która rozpoczęła swoją działalność w 1904 roku, początkowo jako 6-cio osobowa kapela ludowa. Od 1968 roku systematycznie co dwa lata prowadzony jest nabór i szkolenie młodzieży na członków orkiestry. Orkiestra Dęta w Odrzykoniu czynnie uczestniczy w uroczystościach kościelnych i państwowych na terenie własnej miejscowości, gminy, powiatu. Corocznie bierze udział w przeglądach orkiestr dętych. Dyrygentem jest Edward Cymerman.
Orkiestry jak zwykle przygotowały doskonałą ucztę muzyczną. Były utwory marszowe, wiązanki popularnych przebojów rozrywkowych oraz filmowych.
Przegląd Orkiestr nie jest konkursem, to publiczność nagradza występy brawami, których jak zwykle nie szczędziła. Z kolei nagrody w postaci pamiątkowych statuetek na ręce dyrygentów wręczyli: poseł na Sejm RP Piotr Babinetz, starosta krośnieński Jan Pelczar i zastępca burmistrza Gminy Rymanów Grzegorz Wołczański, którzy przekazali gratulacje i podziękowania za udział w imprezie wszystkim muzykom oraz publiczności za tak liczne przybycie.
Kolejną atrakcją dla publiczności były występy KGW Krościenko Wyżne i „Dolnoposadzanki” z KGW Rymanów, które zaprezentowały przyśpiewki ludowe i skecze.
W tym roku ponownie Rymanowskie Spotkania Orkiestr Dętych zostały połączone z Piknikiem Rodzinnym z Produktem Polskim i konkursem kulinarnym dla Kół Gospody Wiejskich „Bitwa regionów”, którego organizatorami byli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy wsparciu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
W konkursie rywalizowało 9 zespołów Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu krośnieńskiego: KGW w Rogach, KGW w Bratkówce, KGW „Dolnoposadzanki” w Rymanowie, KGW w Kopytowej, KGW w Niżnej Łące, KGW w Krościenku Wyżnym, KGW w Bziance, KGW we Wrocance, KGW w Kobylanach, które miały za zadanie przygotować najbardziej tradycyjną dla regionu potrawę. Komisja konkursowa, pod przewodnictwem Edyty Penar oceniła wszystkie zgłoszone przez KGW potrawy biorąc pod uwagę m.in. smak i aromat potrawy, wykonanie i sposób prezentacji oraz elementy dekoracyjne i estetykę wyglądu. Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego i Dyrektor OT KOWR Rzeszów – Jerzy Borcz podsumował konkurs, przedstawił jego wyniki, a dla zwycięskim kół wręczył nagrody finansowe.
I miejsce – KGW Dolnoposadzanki w Rymanowie – za potrawę biały barszcz na serwatce
II miejsce – KGW w Bratkówce – za pampuszki z kapusty z sosem marchewkowo – czosnkowym
III miejsce – KGW w Krościenku Wyżnym – kapusta kiszona z fasolą
Nagrody rzeczowe dla wszystkich KGW, które brały udział w konkursie ufundował i wręczał starosta krośnieński Jan Pelczar i wicestarosta Andrzej Guzik.
Dodatkowe nagrody przekazali również dyrektor ARiMR w Rzeszowie Wiesław Polek i kierownik oddziału Anna Oleksińska oraz dyrektor KRUS w Rzeszowie Bogdan Ryznar.
Wydarzeniu towarzyszyły stoiska instytucji z całego województwa podkarpackiego , które zaprezentowały swoją działalność. A były to: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa z Rzeszowa, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Krosna, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji oddział Krosno, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie, Lasy Państwowe reprezentowało Nadleśnictwo Rymanów, Komenda Miejska Policji z Krosna i OSP Rymanów.
Rymanowskim Spotkaniom towarzyszyła Kapela Ludowa „Łęczanie” z Łęk Dukielskich pod przewodnictwem Henryka Kyca.
Organizatorami przeglądu byli: Starostwo Powiatowe w Krośnie i Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli.
Sponsorzy imprezy: Restauracja – Kawiarnia Piccolo z Rymanowa – Zdroju oraz Osada „Słoneczny Zdrój”, a grochówkę dla wszystkich chętnych wydawała OSP Pielnia we współpracy OSP w Jaćmierzu w ramach Programu Kuchnia Strażacka z Ognistą Wieprzowiną.
Galeria zdjęć na Portalu Starostwa Powiatowego w Krośnie – przejdź do zdjęć