W naszym Muzeum odbyło się spotkanie podsumowujące realizację projektu pt. „Dukla – Svidnik 360o”. Celem spotkania było otwarcie ścieżki historyczno-przyrodniczej „Po Dukli”, która powstała podczas realizacji projektu. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć wirtualną rzeczywistość Dukla – Svidnik 360o, tj. interaktywną prezentację, w której zobaczyć można atrakcje, ciekawe miejsca, muzea od Dukli do Svidnika na Słowacji z wykorzystaniem aplikacji WEB i offline stworzoną na bazie panoram sferycznych z drona. Interaktywna prezentacja działa w internecie pod adresem www.360.dukla.pl i w goglach VR, poprzez stworzenie aplikacji (offline) i zainstalowaniu jej na goglach, wykorzystywanych jako osobne urządzenie. Na spotkaniu takie gogle otrzymało Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli oraz Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej.
W ramach projektu została również wykonana ścieżka „Po Dukli”, składająca się z 16 przystanków o długości 13,5 km, administracyjnie obejmująca Duklę, Zboiska, Cergowa i Jasionkę. Nazwy kolejnych przystanków:
- Transgraniczna Informacja Turystyczna w Dukli – Budka Nietelefoniczna
- Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Dukli
- Budynki: Sąd grodzki – Budynek Poczty – Dom pod lipami
- Klasztor OO. Bernardynów w Dukli
- Cmentarze wojenne w Dukli
- Cmentarz komunalny w Dukli
- Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych
- Aleja akacjowa
- Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli
- Dąb szypułkowy w Cergowej
- Wieża widokowa na górze Cergowej
- Ruiny synagogi w Dukli
- Komora celna w Dukli
- Średniowieczna zabudowa rynku w Dukli
- Cmentarze żydowskie w Dukli
- Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dukli
Ścieżka rozpoczyna się przy Transgranicznej Informacji Turystycznej, na dworcu autobusowym, gdzie zainstalowana została Budka Nietelefoniczna, przewodnik – podpowiadacz. Na trasie znajduje się 16 tablic informacyjnych, a dodatkowo każdy przystanek został wyposażony także w tabliczki z QR codem, z którego za pomocą smartfona można ściągnąć dane miejsce w wirtualnej rzeczywistości. Przystanek wieża widokowa na górze Cergowej został wyposażony w lunetę panoramiczną, zainstalowaną na górnej platformie, a przy wieży postawiono stół i dwie ławy z drewna. Na przystanku MOSiR Dukla powstała wypożyczalnia rowerów z 8 rowerami górskimi i dwoma elektrycznymi, punkt małej elektromobilności, gdzie można naładować rower, komórkę laptop i stacje naprawy rowerów. W ramach projektu przygotowano również i wydrukowano 2 tys. egzemplarzy foldera promującego ścieżkę „Po Dukli”.
Głównym celem projektu jest uatrakcyjnienie fragmentu transgranicznego szlaku rowerowego „Beskidzkie Muzea”, który istniej już od 2006 roku. Ma on kształt pętli o długości 321 km, na odcinku Dukla – Svidnik.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz gminy Dukla, władz powiatu krośnieńskiego, dyrektorzy szkół gminy Dukla, przewodnicy turystyczni, mieszkańcy miasta i gminy Dukla. Ze strony słowackiej obecni byli przedstawiciele władz Svidnika
Koordynatorem projektu była p. Krystyna Boczar-Różewicz, która równocześnie prowadziła spotkanie.