Średniowieczny rodowód Dukli

06.03.2020

Promocja książki Joanny Figurskiej-Dudek „Dukla – historia rozwoju przestrzennego do końca XVI wieku” stała się okazją do przedstawienia historii Dukli od czasów przedlokacyjnych do końca XVI wieku. Autorka w swoich badaniach oparła się o dokumenty źródłowe, literaturę przedmiotu, materiały kartograficzne, ikonograficzne i historyczne, jak również wielowątkowe analizy porównawcze i badania. Na spotkaniu mogliśmy dowiedzieć się, że geneza lokacji Dukli wiązała się z urbanizacją terenów przygranicznych. Po objęciu władzy przez Kazimierza Wielkiego, stworzenie systemu obronnego poprzez zakładanie miast obronnych i warowni, miało na celu ochronę granic państwa polskiego. Według opinii Autorki założenie Dukli, przy ważnym szlaku handlowym, z którym wiązało się powstanie komory celnej i nadanie miastu przywileju składu wina, w dużej mierze zdecydowało o rozwoju Dukli jako znaczącego ośrodka handlowego. Na podstawie przeprowadzonych badań i analiz Joanna Figurska-Dudek omówiła problematykę średniowiecznej architektury Dukli, tj.: kościołów św. Marcina i św. Marii Magdaleny, ratusza, urządzeń handlowych, zabudowy przyrynkowej, zabudowań dworskich, komory celnej, młynów, łaźni, szkoły parafialnej i szpitala. Przybliżyła także kwestie umocnień obronnych i bram prowadzących do miasta, wskazała również lokalizację nieistniejących już obiektów miasta z przedmiotowego okresu historycznego. Na podstawie analizy porównawczej Dukli i miast powiatu bieckiego Autorka stwierdziła, że układ urbanistyczny miasta, jak i jego zabudowa okazały się typowe dla ówczesnych małych miast ziemi krakowskiej. Zwróciła również uwagę na potencjał dziedzictwa kulturowego średniowiecznego miasta Dukla, uwypukliła wartości materialne i niematerialne omawianych obiektów oraz potrzebę ich ochrony, dokumentowania i udostępniania.

Książka została wydana przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Rzeszowskiej na zlecenie Gminy Dukla, jako XIII tom seryjnego wydawnictwa Biblioteki Dukielskiej. Publikacja powstała na bazie pracy doktorskiej Autorki.

Promocji towarzyszył minikoncert Moniki Glazar, studentki Akademii Muzycznej w Krakowie. Artystka zaśpiewała średniowieczne utwory: „Bogurodzicę” (najstarszą polską pieśń religijną, która powstała na przełomie XIII i XIV wieku, a pierwszy zapis pochodzi z 1407 roku), „Gaude Mater Polonia” – polski średniowieczny hymn ku czci św. Stanisława ze Szczepanowa oraz utwór „Już się zmierzcha” z XVI wieku.

Uzupełnieniem spotkania była wystawa grafik Jadwigi Szzmyd – Sikory i Adolfa Jakubowicza, przedstawiających Duklę i jej najbliższe okolice.

Ułatwienia dostępu