Wystawa młodego fotografika Michała Czekańskiego powstała dzięki umowie partnerskiej pomiędzy Lokalną Organizacją Turystyczną “Beskid Niski”, a Pomaturalnym Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarstwa w Krośnie. Finalne przygotowanie wystawy zajęło prawie 2 lata. W tym czasie zorganizowano kilka wyjazdów z sesjami zdjęciowymi w Polsce i na Ukrainie, a także odbyto szereg spotkań i konsultacji. Konsultantem artystycznym wystawy została p. Urszula Chmiel, a kustoszem p. Stanisław Roman.
Wystawa składa się z 35 plansz o wymiarach 100×70 cm i liczy 108 fotografii (wyselekcjonowanych z prawie 900 wykonanych). Przedstawiają one w głównej mierze obiekty i urządzenia naftowe związane z historią eksploatacji i przetwórstwa oleju skalnego w kolebce przemysłu naftowego, które szczęśliwie ocalały przed naporem najnowszych technologii i są dzisiaj cennymi pamiątkami epoki “galicyjskiej gorączki naftowej” końca XIX i początku XX wieku. Artystyczna wrażliwość autora zdjęć nie pominęła także innych elementów, jak zabytki architektury sakralnej i świeckiej przeplatających się tu kultur, czy niepowtarzalnych zasobów przyrodniczych, przez które wiedzie Szlak Naftowy.
Eksponowane na wystawie fotografie utrzymane są w jednakowej konwencji czarno-białej, co pozwala na zachowanie spójności tematu i jednakowego wrażenia ogólnego. Charakter fotografii doskonale koresponduje z pojęciami „olej skalny” czy „nafta”, wyraziście podkreślając ich treść i styl. Wystawa wzbogacona jest eksponatami wypożyczonymi ze Skansenu Przemysłu Naftowego w Bóbrce, które w ciekawy sposób ubarwiają ekspozycję.
Transgraniczny produkt turystyczny “Szlak Naftowy” uzyskał certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej na najlepszy produkt turystyczny roku 2005 na Międzynarodowych Targach Turystycznych w Warszawie, natomiast film “Szlak Naftowy” (prezentowany na wernisażu wystawy) uzyskał wyróżnienie na Przeglądzie Filmów Turystycznych i Krajoznawczych na Międzynarodowych Targach Turystycznych w Poznaniu w 2006 roku.
Wystawa będzie czynna do końca kwietnia 2011r.