Wystawa połączona z koncertem była okazją do zaprezentowania oryginalnych i mało znanych instrumentów. Centralną postacią spotkania była Stanisław Wyżykowski, nazywany „Lirnikiem z Haczowa” – miłośnik dawnych instrumentów, które rekonstruuje i przywraca do życia. Z jego pracowni wyszło ok. 50 lir korbowych, 30 skrzypiec laskowych, 5 instrumentów viola da gamba, 2 kontrabasy, 2 basetle (dawna nazwa wiolonczeli), 2 sztuki cymbałów i szereg innych instrumentów smyczkowych. Jego instrumenty trafiły do Włoch, Niemiec, Kanady, USA, Australii, Nowej Zelandii i innych krajów. Jedną z lir możemy oglądać w filmie „Ogniem i mieczem”. Oprócz lutnictwa od wielu lat również koncertuje z różnymi zespołami w Polsce i za granicą.
W naszym Muzeum wystąpił ze swoją córką Krystyną Gradus i dwoma uczniami: Pawłem Steczkowskim, pochodzącym ze znanej w muzycznym świecie rodziny i Stanisławem Nogajem – muzykiem i pedagogiem, który również buduje liry korbowe (wiedzę tą zdobył w pracowni Stanisława Wyżykowskiego).
Podczas koncertu usłyszeliśmy stare pieśni dziadowskie, wykonywane niegdyś przez wędrownych muzyków oraz nowe kompozycje na lirę (w tym również kompozycje Pawła Steczkowskiego), gdyż lira po latach zapomnienia przeżywa swój renesans.
Na wystawie zaprezentowano instrumenty wypożyczone przez Gminny Ośrodek Kultury w Haczowie, Muzeum Regionalne w Brzozowie i prywatne instrumenty muzyków.
Na zdjęciach widzimy; dwie liry korbowe, organistrum (najstarszy typ liry korbowej, używany w kościołach przed organami, obsługiwany go dwie osoby) oraz skrzypce – laski.
Wystawa czynna będzie bardzo krótko, gdyż jedynie do 11 czerwca.