Warsztaty zielarskie i plecionkarskie

27.02.2024

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIE W RAMACH SZWAJCARSKIEGO
PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH
THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION

W ramach realizowanego przez Muzeum Historyczne-Pałac w Dukli projektu „W kręgu tradycji i kultury w Beskidzie Dukielskim” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej – rozpoczęły się warsztaty w 5 ścieżkach tematycznych. Cykl ten zapoczątkowały spotkania zielarskie i plecionkarskie. Pierwsze z nich pt. „Rozpoznawanie i zbieranie ziół w Beskidzie Dukielskim” odbyło się 15 października. Trzygodzinne zajęcia w plenerze i w swojej pracowni w Iwli prowadziła Joanna Wrzecionko – doświadczona instruktorka z zakresu różnych rzemiosł artystycznych, absolwentka Małopolskiego Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie. W tej niecodziennej, ziołowej przygodzie wzięło udział 16 dzieci ze Szkoły nr 1 w Dukli. Uczestnicy podczas tego spotkania uczyli się rozpoznawać podstawowe zioła w ich naturalnym środowisku, na urokliwych iwelskich łąkach, poznały ich właściwości, a następnie w pracowni przygotowały z nich bukiety do suszenia. Na drugich zimowych zajęciach będą pleść wianki z zebranych ziół i degustować ziołowe herbatki. Celem tych warsztatów jest powrót do pielęgnowanej niegdyś tradycji przekazywania z pokolenia na pokolenie wiedzy na temat leczniczych właściwości roślin. Obecnie brak jest takiej transmisji, tego typu warsztaty pozwolą pokazać dzieciom, że nasze łąki i lasy pełne są lekarstw i że można korzystać z tego dobrodziejstwa.

Pierwszy etap warsztatów plecionkarskich „Szukanie igły w stogu siana” odbył się 25 października. Zajęcia trwały 5 godzin, przeprowadzone zostały przez Andrzeja Wrzecionko w jego pracowni plecionkarskiej w Iwli. Andrzej Wrzecionko jest jedynym na rynku europejskim twórcą wykonującym sploty z siana i nadaje im nowe formy. 13 uczestników tych warsztatów zdobyło wiedzę na temat przetwarzania naturalnego surowca jakim jest siano i wyplatanie z niego nowych całkowicie ekologicznych przedmiotów użytkowych i form artystycznych. Głównym tematem tych zajęć było wykonanie aniołów, w efekcie powstało kilka różnych wzorów, które mogą posłużyć jako element wystroju wnętrza. Na następnych zimowych zajęciach powstaną nowe prace o innej tematyce. Celem warsztatów jest ocalenie od zapomnienia ginącego rzemiosła, jakim jest plecionkarstwo. Warsztaty stworzyły uczestnikom możliwość kontaktu z niesamowitym materiałem, jakim jest siano, poznanie jego charakteru i pokochania form artystycznych jakie można z niego ukształtować.

Na zajęciach zielarskich i plecionkarskich panowała wyjątkowo miła atmosfera, a efekty pracy zaskoczyły nie tylko uczestników warsztatów.

Rozpoznawanie i zbieranie ziół w Beskidzie Dukielskim

Szukanie igły w stogu siana

Ułatwienia dostępu