Wieczór poetycko-muzyczny „Bajgosie i limerynie”

02.07.2024

W dniu 28 czerwca 2024 roku miał miejsce w naszym Muzeum ciekawy występ, a właściwie program poetycko-muzyczny o intrygującym tytule „Bajgosie i Limerynie” w wykonaniu Ryszarda Krauze. Niestety z powodów niezależnych od Organizatorów nie mogła być z nami Małgorzata Skwarek-Gałęska. Pana Ryszarda wspierała w programie Olga Lalić-Krowicka. Dziękujemy za niezwykły wieczór pełen muzyki i poezji oraz satyry. Osobne podziękowania składamy dla Fundacji „Rozwój” z Dukli za ufundowanie stolika z lokalnymi przysmakami i drobnym poczęstunkiem.

RYSZARD KRAUZE

bard, tekściarz, poeta, laureat wielu festiwali i konkursów, głównie piosenkarskich, poetyckich, a także reklamowych (co najmniej kilkadziesiąt różnych nagród i wyróżnień, w tym dwukrotny laureat Złotej Piątki Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA). Jako twórca jest zwolennikiem myśli Mariana Załuckiego, że „autor tak długo musi się męczyć, żeby czytelnik już nie musiał”. Należy do twórców niepokornych, a jego teksty były zaciekle zwalczane przez cenzurę, na co ma nawet stosowne dowody.
Wspólnie z poetką Małgorzatą Skwarek-Gałęską stworzył kameralny, wciąż aktualizowany, bardzo dobrze oceniany przez publiczność, program poetycko-muzyczny pt. „Bajgosie i Limerynie”.

MAŁGORZATA T. SKWAREK-GAŁĘSKA

mieszka w Łodzi. Pracuje jako bibliotekarz.
Organizuje spotkania poetyckie w ramach wymyślonych przez siebie projektów: Katamaran Literacki (ok. 150 spotkań), Stolik Poetycki (40), zloty poetów (9) i biesiady literackie (12).
Współpracuje z fundacjami i stowarzyszeniami, szkołami, przedszkolami, bibliotekami, domami kultury i grupami literackimi. Prowadzi warsztaty, spotkania, koncerty. Uczestniczy w pracach jury konkursów literackich, recytatorskich, krasomówczych, piosenki poetyckiej i czytelniczych.
Wydała kilkanaście zbiorów poetyckich a między innymi: „Biała róża to senne marzenie” Łódź 1992; „Świat smakuje lepiej w całości” Bydgoszcz 1992; „Dom na gruzach bajki” Łódź 1995; „Zza zakrętu” Łódź 2006; „Mosty bez poręczy” Łódź 2007; „Być” Łódź 2011; „…i…” Łódź 2011; „Szable i róże” Łódź 2013; „Etiuda” i „BaletNice” 2013; „Wachlarz” 2015; „Rzeczywistość” 2016;
„Codzienne i niecodzienne” 2018; „Gorączka kameleona” 2022 oraz opowiadania
„Trzy” 2019, „Ogródek Malinki”, 2020; „Miejsce gdzie mieszkam”, 2021.
Współautorka książki „Łódzkie czary-mary”. Laureatka kilku konkursów, m. in. konkursu im. Zbigniewa Herberta. Jej wiersze i opowiadania były drukowane w czasopismach i antologiach np. byłą twarzą czasopisma LiryDram nr 14. Sama również wymyśliła i redagowała kilka antologii i almanachów – np. almanachy zlotów poetyckich, Poetycką Bramę Łódź-Bratysława, Pamięć, Tyle we mnie miłości, Obłoki spod kopyt, w grzywie wiatr; Może już wkrótce nie będzie ogrodów; Poetyckie świętowanie; Ukaz: antologia polsko-ukraińska.
Tłumaczona na inne języki: angielski, niemiecki, telugu, słowacki, serbski, hiszpański
Tłumaczyła z języka słowackiego i ukraińskiego.
Należy do Związku Literatów Polskich – trzecią kadencję pełni obowiązki prezesa Oddziału Łódzkiego. Chętnie włącza się we wszystkie działania społecznikowskie. Od wielu lat bierze udział w kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom.
Uhonorowana: dwukrotnie Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi; Nagrodą Sejmiku Województwa Łódzkiego za twórczość literacką; odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” . Otrzymała także numerowany certyfikat Lider Społeczno-Oświatowy przyznawany przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego oraz medal „Za zasługi” przyznawany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Ułatwienia dostępu