Za nami już XVII Międzynarodowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych organizowany przez Starostwo Powiatowe w Krośnie i Muzeum Historyczne w Dukli. Jak co roku zwieńczeniem konkursu jest wystawa nadesłanych prac. W tej edycji wzięło udział 89 szopek wykonanych przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich, a także z ośrodków pozaszkolnych z terenu powiatu krośnieńskiego oraz ze Słowacji z powiatu świdnickiego i stropkowskiego. Wcześniej prace te przeszły eliminacje w gminnych konkursach. Jury wyłoniło w obrębie poszczególnych kategorii 37 laureatów – każdego roku jest to najtrudniejszy moment w konkursie, ponieważ każda z eksponowanych prac reprezentuje swój niepowtarzalny styl.
Pomimo kilkunastu lat trwania konkursu koncepcje ujęcia tematu nie uległy wyczerpaniu. W tegorocznej edycji znów całe mnóstwo pomysłów, niektóre bardzo zaskakujące, jak np. wykorzystanie obudowy telewizora na przedstawienie sceny Narodzenia Pańskiego. Na wystawie można zobaczyć prace w technice art string (sztuka nici), czyli obrazy wykonane z gwoździ i nici na desce. Jest to pracochłonna technika, ale efektowna. W zakresie rzeźby pojawiła się technika carving (sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach wywodząca się z Dalekiego Wschodu), z tym że tutaj zamiast owoców i warzyw wykorzystane zostały do realizacji tematu różne rodzaje mydła. W technikach papieroplastycznych pojawiły się prace reprezentujące sztukę origami, czyli sztukę składania papieru, pochodzącą z Chin, rozwiniętą w Japonii i dlatego uważaną za tradycyjną sztukę japońską.
Większość zastosowanych rozwiązań plastycznych jest niezwykle pracochłonna. Do wykonania szopek zostało uruchomione całe bogactwo materiałów trafnie dobranych, spójnie skomponowanych i cała paleta barw. Można uczestnikom pogratulować inwencji twórczej i to niekoniecznie z wyszukanych surowców. Wszystkie prezentowane szopki bożonarodzeniowe posiadają wysokie walory artystyczne i zasługują na uznanie.
Nie zabrakło również oprawy artystycznej. Jako pierwszy wystąpił zespół muzyczny ze Słowacji, działający przy Centrum Oświatowo – Kulturalnym w Stropkovie. Następnie zespół teatralny ze Szkoły Podstawowej w Dukli, działający pod kierunkiem Haliny Jurczyk, przedstawił jasełka „Do Betlejem”. Kolędy śpiewały laureatki powiatowych konkursów: Aneta Aszlar, Gabriela Winnicka i Daria Samborowska.
Wystawa czynna do 15 lutego br.
WYNIKI KONKURSU:
POLSKA
Szkoły Podstawowe
I miejsce (ex aequo) – Wiktoria Węgrecka (Krasna), Martyna Dołęgowska (Równe)
II miejsce – Michał Boczar (Kombornia)
III miejsce (ex aequo) – Filip Machura (Leśniówka), Katarzyna Kraska (Chorkówka)
Wyróżnienia (ex aequo) – Jakub Piękoś (Moderówka), Hubert Osiowy (Łęki Strzyżowskie), Zuzanna Kasperkowicz (Klimkówka), Ewa Uliasz (Wietrzno), Justyna Kozubal (Krosno)
Gimnazja
I miejsce – Przemysław Siwak (Kopytowa)
II miejsce (ex aequo) – Gabriel Witkoś (Przybówka), Karolina Ziembicka (Iwonicz)
III miejsce – Weronika Kluk (Miejsce Piastowe)
Wyróżnienia (ex aequo) – Martyna Misiołek (Dukla), Marcel Bytnar (Dukla), Weronika Gaj (Przybówka), Mateusz Szafran (Wróblik Szlachecki)
Szkoły Ponadgimnazjalne
I miejsce – Karol Zubel Mazgaj (Iwonicz-Zdrój)
II miejsce (ex aequo) – Małgorzata Mazgaj (Iwonicz-Zdrój), Klaudia Gubernat (Iwonicz-Zdrój)
III miejsce – Łukasz Gierlicki (Jedlicze)
Ośrodki Pozaszkolne
I miejsce (ex aequo) – Jadwiga Bogacz (Cergowa), Edyta Kwiecińska (Rymanów)
II miejsce (ex aequo) – Małgorzata Stasik, Józef Mastej, Piotr Mastej, Zenon Zając (Cergowa), Tadeusz Chowaniec (Rymanów)
SŁOWACJA
I miejsce (ex aequo) – Liliana Izsófová (Svidník), Ján Širák (Stropkov)
II miejsce (ex aequo) – Lívia Janovičová (Giraltovce), Žofia Kandalíková (Stropkov)
III miejsce (ex aequo) – Simona Grundzová (Kružlová), Ema Slivková (Stropkov)
Wyróżnienia (ex aequo) – Patrik Partila (Giraltovce), Lenka Darivčaková (Svidník), Kristián Pecha (Svidník), Ondrej Čonka (Stropkov), Matej Olčák (Stropkov)