Na kanwie współpracy partnerskiej między Samorządem Powiatu Krośnieńskiego a XVII Dzielnicą Budapesztu w Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli została otwarta wystawa rzeźby i malarstwa Hargity Mecseki, Margit Pál Ballonyi i Krisztiána Ilosfai – węgierskich artystów z XVII Dzielnicy Budapesztu. Wystawie towarzyszył występ Jutty Bokor – śpiewaczki operowej (mezzosopran), solistki Węgierskiej Opery Państwowej z akompaniamentem fortepianowym Bálintné Lugosi – wykładowcy Akademii Muzycznej im. Franciszka Lista w Budapeszcie. Primadonna wykonała utwory Ch. W. Glucka, J. Ch. Bacha, G. Mascagni i P. Donzetti.
W zaprezentowanych przez Twórców pracach przeważają treści religijne. Artystyczną oryginalność i wrażliwość dostrzec można w prezentowanych na wystawie pracach Margit Pál Ballonyi. Węgierski pisarz Balázs Feledy, podkreślił, że Jej malarstwo mówi o wydarzeniach, o przeżyciach, w których podniosłą rolę odgrywa dusza. Ważny jest dla niej wewnętrzny kompas, który wskazuje, że malarstwo nie pokazuje wulgarności codziennych spraw, ale unosząc się ponad nimi mówi o działaniu, jakie wywiera na nie poszanowanie i chęć poprawy. Margit Pál Ballonyi po ukończeniu Wolnej Szkoły Sztuk Plastycznych z dużym powodzeniem prezentowała swoje prace na wystawach krajowych i międzynarodowych. Po 16 latach przerwy, w okresie ostatnich dwudziestu lat, stale jest obecna na znaczących ogólnokrajowych wystawach sztuk plastycznych. Prace Artystki znajdują się w zbiorach kolekcjonerów węgierskich i zagranicznych.
Prawdziwą głębię znaczeniową i siłę przekazu artystycznego wyrażają rzeźby i malarstwo Hargity Mecseki. Artystka urodziła się w Budapeszcie w rodzinie o głębokich tradycjach chrześcijańskich. Po ukończeniu Gimnazjum Sztuk Plastycznych o profilu malarskim, studiowała w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych na wydziale rzeźby. W 1970 roku zdobyła dyplom artystyczny i pedagogiczny. Następnie ukończyła Konserwatorium na wydziale śpiewu jazzowego. Muzyka zajmuje ważne miejsce w jej działalności artystycznej. Od 1982 roku stale prezentuje swoje prace na wystawach krajowych i zagranicznych. Jej twórczość jest pełna liryzmu i wartości duchowych. Węgierski historyk sztuki Loránd Bereczky tak mówi o Artystce: Rzeźbiarka z prawdziwego zdarzenia, z charakterystycznym indywidualnym światem, w którym dominuje wiara w kształtujące świat piękno i miłość. Prace artystki znajdują się w wielu krajach, m. in. w Niemczech, Austrii, USA i we Włoszech.
Indywidualny język artystyczny można również odnaleźć w pracach Krisztiána Ilosfai. Charakterystyczne dla jego twórczości jest współczesne opracowanie starogotyckich ołtarzy szafkowych. Krisztián Ilosfai urodził w Budapeszcie w rodzinie z tradycjami artystycznymi. W 1981 roku ukończył naukę na kierunku malarstwa dekoracyjnego i restauracji. Od 19 roku życia prezentuje swoje prace na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Artysta o swoim malarstwie mówi: Te obrazy charakteryzuje wewnętrzna cisza. Ale jak artysta tworzy wewnętrzną ciszę wokół siebie w świecie pełnym zgiełku? Tak, że unosi się ponad nim, do stratosfery własnej duszy i tam maluje. Jego prace znajdują się nie tylko na Węgrzech, gdzie zdobią m. in. parlament węgierski, ale również poza granicami kraju, we Włoszech, Holandii i Japonii.
Wystawa czynna do 15 października 2012 roku.