Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów Święta Niepodległości. Bitwa Gorlicka 1915 r., była jedną z najważniejszych bitew I wojny światowej. Przeszła do historii jako „wielki przełom”, stanowiła punkt zwrotny w całej wojnie na wschodzie. Zapoczątkowała ona serię klęsk rosyjskich, co w konsekwencji miało niemały wpływ na powstanie niepodległej Polski.
Na wystawie przedstawiono realia, przebieg i skutki bitwy gorlickiej w formie planszowej, pocztówkowej, zdjęciowej i malarskiej (akwarele Apolinarego Kotowicza, ucznia Jana Matejki). Ważnym uzupełnieniem części ikonograficznej ekspozycji są oryginalne elementy umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy walczących w armiach Austro-Węgier, Prus i Rosji. W kolekcji militariów większość stanowią różnego typu karabiny i bagnety z okresu wojny. W zakresie pamiątek historycznych na uwagę zasługuje m. in. pochodząca z fasady magistratu tarcza herbowa Gorlic ze śladami kul z czasów bitwy, czy pamiątkowy orzeł wykonany w 10-tą rocznicę bitwy z monet z okresu wojennego i powojennego, a także sztuka okopowa.
Podkreślenie rangi i znaczenia bitwy gorlickiej 1915 roku znalazło swój wydźwięk w towarzyszącej wystawie prezentacji multimedialnej Czy niepodległość wyszła też spod Gorlic? Katarzyny Liany z Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach.
Podczas otwarcia wystawy Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915 zaprezentowali umundurowanie i wyposażenie żołnierzy 20 nowosądeckiego pułku piechoty, który w ponad 80% złożony był z Polaków. Cesarsko-królewski 20 Pułk Piechoty ks. Pruskiego Henryka ze sztabem w Krakowie i Nowym Sączu (stąd nowosądecki), w czasie bitwy pod Gorlicami wchodził w skład 12 dywizji krakowskiej i wsławił się pomagając zdobyć silnie bronione przez Rosjan wzgórze Pustki nad miejscowością Łużna.
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915 zaraz po wernisażu zainscenizowała sceny walk na otwartej przestrzeni z wykorzystaniem replik karabinów i ciężkiego karabinu maszynowego Schwarzlose, będącego na uzbrojeniu armii Austro-Węgier w okresie pierwszej wojny światowej.
Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli składa podziękowania Muzeum Regionalnemu PTTK w Gorlicach oraz członkom Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915 za uatrakcyjnienie otwarcia wystawy.
Wystawa czynna będzie do końca lutego.