Wystawa „Z dziejów małopolskiego Sokolstwa”

08.11.2007

W naszym Muzeum, 8 listopada 2007r. otwarto wystawę „Z dziejów małopolskiego Sokolstwa”. W tym roku minęło 140 lat od utworzenia we Lwowie pierwszego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Sokolstwo w swych założeniach i ich realizacji od samego początku było organizacją narodowo-niepodległościową, o celach i metodach wybiegających daleko poza wychowanie fizyczne, dlatego otwarcie tej wystawy w Muzeum połączono z obchodami Święta Niepodległości.

Wystawa nawiązuje do działalności ośmiu Towarzystw Gimnastycznych „Sokół”, założonych w l. 80 – tych XIX w. i po 1900 r. Są to: Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Rzeszowie (1886), Jaśle (1887), Krośnie, Gorlicach, Brzozowie (1892), Sanoku (1889) oraz Dukli (1903) i Rymanowie (1907).

Na wystawie znalazły się różnego rodzaju dokumenty, m. in.: statuty, regulaminy, sprawozdania, które były podstawą działalności Towarzystw. Do ważnych i cennych eksponatów należą sztandary, mundury, odznaki i znaki sokole oraz sprzęt do ćwiczeń.Działalność Sokolstwa dokumentują także portrety, obrazy, pamiątkowe fotografie, pocztówki, prasa sokolska oraz publikacje o „Sokole”.

Eksponaty użyczyły Muzea: Okręgowe w Rzeszowie, Historyczne w Sanoku, Podkarpackie w Krośnie, Regionalne w Jaśle, Regionalne w Brzozowie oraz Muzeum PTTK w Gorlicach. Wiele cennych pamiątek trafiło na wystawę od osób prywatnych z Krosna, Rymanowa i Dukli.

Po otwarciu wystawy odbył się koncert fortepianowy w wykonaniu Dominika Marcina Głucha. Artysty urodzonego w Warszawie, a od wielu lat mieszkającego w Szwecji i koncertującego na całym świecie.

W programie znalazły się utwory polskich kompozytorów: Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Michała Spisaka, Juliusza Łuciuka, Miłosza Magina i wykonawcy koncertu D.M. Głucha.

Ułatwienia dostępu