Wystawa prezentowana w naszym Muzeum jest kolejnym efektem długoletniej współpracy Powiatu Krośnieńskiego z XVII dzielnicą Budapesztu. Tym razem mogliśmy zaprezentować twórczość młodej, węgierskiej malarki Erzsébet Páljános. Artystka urodziła się w 1982 roku w Budapeszcie. W 2003 roku ukończyła Szkołę Główną Sztuk Pięknych w Óbudai, a w 2010 roku Węgierską Akademię Sztuk Pięknych na kierunku malarstwa i rysunku oraz na wydziale nauczycielskim geometrię wykreślną. Od 2011 roku pracuje w Gimnazjum Zawodowym Sztuki Przemysłowej w Budapeszcie, jako nauczyciel historii sztuki, geometrii wykreślnej, a także rysunku i malarstwa.
Erzsébet Páljános w swojej pracy artystycznej odniosła wiele sukcesów. Prace Artystki były wielokrotnie nagradzane w międzynarodowych konkursach. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, ma na koncie również kilka indywidualnych wystaw. W swoich pracach reprezentuje nurt malarstwa batalistycznego i historycznego utrzymanego w realistycznej konwencji.
Zainteresowanie Erzsébet Páljános tematyką batalistyczną ma związek z poszukiwaniami korzeni swojej rodziny i odnalezieniem swego przodka, porucznika o nazwisku Ferenc Páljános, który brał udział w walce o wolność Węgier. Ten fakt sprawił, że zaczęła badać epokę, w której żył, życie wojskowe, ubiory, pieśni, w tym marsze wojskowe. Spotykane w muzeach żołnierskie pamiątki, przeczytane listy żołnierzy, oddziaływały na jej wyobraźnię, wiązały się z przeżyciami i dawały impuls do podejmowania tej tematyki w swoim malarstwie. Na swoich obrazach przedstawia żołnierzy nie tylko w walce, ale także jak odczuwają lęk, zimno, jak się skradają w ciszy i czują gorące promienie letniego słońca na mundurach.
Na wystawie pt. Ziemia ojczysta zaprezentowane są 42 prace Artystki wykonane w technice olejnej, akwarelowej i akrylowej oraz szkice ołówkowe grafitowe. Obrazy adekwatnie do tytułu wystawy nawiązują do ojczystych krajobrazów, do historii swojego kraju.
Wernisaż wystawy uzyskał wspaniałą oprawę muzyczną dzięki występ owi Dawida Dudka, który grał na instrumentach klawiszowych i na saksofonie.
Wystawa czynna do połowy grudnia br.