W dniu 7 września 2024 r. na terenie ogrodu przy budynku Muzeum Historycznego – Pałac w Dukli odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. Tym razem czytano „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
W wydarzeniu udział wzięli m. in.: władze Gminy na czele z panią Burmistrz Krystyną Andruch, radni Rady Miejskiej – przewodniczący Paweł Kuffner, radni Justyna Zimny i Piotr Jakieła, dyrektorzy szkół dukielskich: Jerzy Pęcak i Radosław Zięba, reprezentantka Rodziny Tarnowskich p. Ada Aleksandra Tarnowska-Męcińska, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych „Animare” Barbara Marchewka, dyrektor Muzeum Mateusz Such, Barbara Pudło z Urzędu Gminy Dukla. Słowo wstępne wygłosiła Jolanta Wojdyła. Imprezę prowadziła Krystyna Boczar-Różewicz – główny specjalista ds. promocji Dukli. Fotografie autorstwa Anny Chłopeckiej z Informacji Turystycznej w Dukli.
Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.